دمای سالن جوجه یکروزه ، ضد عفونی سالن جوجه ریزی ، نوع بستر سالن جوجه ریزی ، میزان نور سالن جوجه یکروزه و تهویه مناسب سالن جوجه ریزی  از نکات بسیار مهمی می باشد که می بایست به آن توجه ویژه شود چرا که مناسب نبودن هر کدام از ویژگیها باعث تلفات و ضرر و زیان برای پرورش دهنده خواهد شد.

آموزش آماده سازی سالن جوجه ریزی

  • شتشوی سالن
  • ضد عفونی
  • مهیا سازی بستر
  • دمای سالن جوجه یکروزه
  • تنظیم نور سالن
  • تهویه

شتشوی سالن

سالن پرورش جوجه یکروزه حتما می بایست قبل از ورود جوجه ها بصورت کامل شستشو شود . برای شستشو میتوانید از مواد شوینده مانند مایع و پودر لباس شویی استفاده کنید.

سالن جوجه ریزی قبل از شستشو می بایست کاملا از هر گونه مواد و اشغال و مدفوع جوجه های دوره های قبل پاک سازی شده باشد.

ضد عفونی کننده سالن مرغداری 

مواد ضد عفونی کننده سالن

در نظر داشته باشید قبل از ورود جوجه یکروزه به سالن،  کل سالن در چند مرحله ضد عفونی باید شود که میتوان به چندین روش مختلف سالن را تمیز و عاری از میکروب و باکتری کرد.

 جرمی ساید

جرمی ساید بهترین انتخاب برای ضد عفونی سالن جوجه یکروزه است. که باید این محلول را بصورت ترکیبی با آب طبق درصد مشخص شده روی ظرف اماده نمود و سپس یا استفاده از سم پاش داخل و محوطه سالن را ضد عفونی کرد . این مایع بسیار برای ضد عفونی بسیار مناسب است و هیچگونه ضرری برای انسان ندارد  و می توان با آن لباس ، کفشها و تجهیزات مورد استفاده در سالن مثل آبخوری و دانخوری را هم ضد عفونی کرد.  ضد عفونی را میتوان چندین بار انجام داد و آخرین بار باید حداقل 12 ساعت قبل از ورود جوجه یکروزه به سالن انجام شود.

فرمالین

دومین مواد ضد عفونی مایع فورمالین می باشد که بسیار خطرناک می باشد و لازم است یک هفته جلوتر از جوجه ریزی مورد استفاده قرار گیرد. توجه داشته باشید هنگام استفاده از فورمالین حتما باید از ماسک های مخصوص استفاده کرد.

البته از آجر دودزا هم میتوان استفاده کرد که می بایست 48 ساعت قبل از ورود جوجه یکروزه باید توسط حرارت مستقیم سوخته شود که بخار و دود ناشی از سوختن باعث ضد عفونی می شود که متاسفانه بعد از این عمل می بایست درب و پنجره ها را باز گذاشت که این عمل چندان توصیه نمی شود.

بستر سالن جوجه ریزی

جوجه برای رشد و پرورش نیاز به یک بستر مناسب و پاکیزه دارد که قبلا ضد عفونی شده باشد. . بهترین پیشنهاد برای  بستر سالن جوجه یکروزه  استفاده از کارتن رول بستر می باشد.

دمای سالن جوجه یکروزه

یک نکته بسیار مهم در پرورش جوجه یکروزه ، دمای سالن جوجه یکروزه است  که کوچکترین تعقیر دما ممکن است باعث تلفات سنگین شود. دمای سالن جوجه یکروزه تقریبا برای ماکیان به یک اندازه است. برای تنظیم درست دما دماسنج را در فاصله 20 سانتیمتری زمین قرار دهید. برای گرم گردن سالن می توان از تجهیزات گرمایشی مثل جت هیتر ، مشعل گازی ولامپ مادون قرمز یا مادر مصنوعی استفاده کرد.

بوقلمون حداقل 32 حداکثر 36

مرغ گلپایگان حداقل 33 حداکثر 35

جوجه گوشتی حداقل 32 حداکثر 35

میزان نور سالن جوجه یکروزه

جوجه یکروزه در هفته های اول نیازی به خاموشی ندارد ولی نباید نور سالن بیش از اندازه باشد چرا  باعث تحرکات جوجه و مصرف انرژی و در نتیجه مصرف بیش از حد دان می شود. نور شدید باعث بیماری در گله می شود بعنوان مثال در بوقلمون باعث خود خوری یا کانی بالیسم می شود.

جدول خاموشی طیور

سخن آخر

جهت دریافت مشاوره و آموزش قبل از خرید جوجه حتما با ما تماس بگیرید.